گفتم مرا ازین حکایتى کن

پس از گذراندن كلاس تئوري بهمن شناسي قرار بود كه كار عملي اين كلاس را در روز جمعه 25/10/1388 برگزار كنيم ولي وقتي همه همنوردان در ساعت 5 صبح در محل قرار حاضر شدند ، مرحوم خليلي به دليل كسالت فرزندشان كه مشكل آسم داشتند به سر قرار نيامد و در نتيجه كلاس عملي به زمان ديگري موكول شد . کوه قاف محل ورود به شهرقصه بود. قریش به تلافی شکست در جنگ بدر و خونخواهی کشتگان خود با سه هزار مرد جنگی و دویست اسب و هزار شتر، به همراه جمعی از زنان از جمله هند جگرخوار، به قصد جنگ با مسمانان راهی مدینه شدند و پس از ده روز راهپیمایی در دامنه کوه احد که در شمال مدینه و جای خوش آب و هوایی بود چادر زدند.

اکنون پژوهشگرانی که در سانفرانسيسکو در کنفرانس”انجمن آمریکایی برای پیشبرد علم” شرکت دارند، در جريان جزييات ماده ای که اززباله های ارگانيک ساخته می شود و می تواند روش استفاده از آب در کشاورزی را عوض کند قرار گرفته اند. در «اوستا» از این رشته کوه بنام «ابارسین» که به معنی (بالاتر از عقاب) است یاد شده است. به اين ترتيب با الهام از طبيعت مي توان ایجاد پوشش گياهی شوره پسند كويري را در نوارهاي خاص به انجام رساند. از قسمت شکر دره به طرف شمال متمایل شده بعد از آن در حد حوض خاص پغمان رجوع به جنوب می نماید و قلل پر برفی را در شرق بهسود و غرب پغمان بوجود می آورد.

در عكس سمت چپ كه چند ثانيه بعد گرفته شده آقاي پيمان ثروت و زنده ياد حميد كاظم زاده ( با كاور كوله نارنجي ) نیز ديده مي شوند . داریوش لباس پارسی بر تن کرده، ریشی آشوری دارد و افسری کنگره دار بر سر گذاشته است و در سمت چپ مجلس بیستون میتوان ان را دید. صفحات پوسته ي زمين هم مانند قطعه چوب ها بر روي مواد مذاب درون زمين شناورند و با سرعت چند سانتي متر در سال حركت مي كنند. و با تمام توان شروع به دويدن بسمتي كه منطقه اي امن بود حركت كردم كه قدرتي مافوق تصور مرا از روي زمين بلند كرد و به جلو پرتاب كرد .

من به همراه ديگر همنوردان در باشگاه كوهنوردي و اسكي دماوند در حال گذراندن دوره هاي كامل كوهنوردي بودیم كه يكي از اين كلاسهاي آموزشي ، كلاس بهمن شناسي و ديگري كلاس غار برفي بود كه استاد فرشاد خليلي ، مربي و پيشكسوت كوهنوردي و هيماليانورد معروف ايراني اين كلاسها را برگزار مي كرد . در ضمن تمامي كوهنوردان و اسكي بازان هم تا ساعت ۱۰:۳۰ با ماشينهاي برفكوب به سمت هتل ديزين برده شدند . پس از يك كيلومتري كه به سمت گردنه اومديم جاده بخاطر ريزش بهمن ديگر مسدود بود و يك گريدر و يك لودر در حال تميز كردن جاده بودند و پيمان ثروت و گروهي كه جلوتر آمده بودند و همچنين اسكي بازان در كنار لودر ديگري ايستاده بودند كه پيكر بي جان مرحوم فرشاد خليلي بر روي بيل لودر بود و منتظر بودند كه جاده باز شود .

سلام اول كه آدرس اشتباه نوشتيد اين روستا در24 كيلومتري مرودشت و 10 كيلومتري غرب تخت جمشيد واقع شده من خودم از اهالي اين روستا هستم. در منابع اوائل دوره اسلامی هم به تعدادی از شهرها و بانیان آنها اشاره شده است.از جمله بنای ده شهر به نامهای:به اردشیر بهمن اردشیر اشااردشیر رام اردشیر رام هرمزاردشیر هرمزاردشیر بوراردشیر هشت اردشیر که به اردشیر اول نسبت داده شده است.بنای تعدادی شهر نیز به شاپور نسبت داده شده است که عبارت از:بداناندیوشاپور شاپورخواست بلاش شاپور و پوشنگ هستند. مهمترین و مشهورترین اثر باستانی در این محوطه نقش برجسته و «کتیبه داریوش» بزرگ است، نگارهها و سنگنبشتههای بیستون با سه خط و بیش از ۱۲۰۰ سطر تاریخ گویای دورانی طولانی مربوط به نخستین سال فرمانروایی داریوش اول در سال (۵۲۲ پیش از میلاد) از زبان خود اوست.

دریای سرخ آب: از غرب به شمال شرق جریان دارد و سرانجام با معاون بزرگ خود دریای سیغان به دریای بامیان می ریزد. خرقانی عارف بزرگ قرن چهارم واوایل قرن پنجم می باشد.خواجه عبدالله انصاری، این عارف بزرگ از جمله مشتاقان دیدار ابوالعباس بود که موفق به دیدن او شدابوعبدالله داستانی، از اقران شیخ خرقانی وابو سعید از شاگردان به نام ابوالعباس قصاب آملی بوده اند.اودر بسطام اقامت داشت ودر همین شهر در گذشته است،قصاب آملی مرید محمد بن عبدالله الطبری بوده است .او فردی امی و از علوم ظاهری بی بهره بود . آموزشگاهها و مراکز تعلیم و تربیت که در آغاز مهمترین کارکرد آنها تربیت دبیران و حسابگرانی که عهده دار کلیه امور دیوانی و حسابهای مربوط به معابد بودند در کنار معابد و کاخها احداث شدند.اقتدار و دامنه نفوذ سران و گردانندگان معابد گاه در برخی از دوره ها و نقاط چنان بود که اداره جامعه و تعیین سیاستهای داخلی و خارجی حوزه زیر نفوذ خود را برای مدتی به دست می گرفتند.

یکی از جادههای استراتژیک در روی پاسگاه گرگنه را در عملیات عاشورا (میمک) با موفقیت محافظت کرد و در تثبیت خطوط و قوی تر کردن خاکریزها، احداث آشیانه و سکوی تانک و همچنین احداث جادهها جهت ارتباط سریع خطوط با عقبه نقش مؤثری ایفا نمود. کوهستانهای شرق ایران از جنوب توسط تفتان و کوههای بیرگ به پهنه مکران متصل می شود. که عموماً در شمال و شرق هستند.از جمله: 1- دشت برنگ 2-د پشت رود 3- گرمسیر 4- ریگستان 5- سیاه سنگ 6- دشت مرغو (مارگو) 7- دشت خلش 8- دشت همدم آب 9- هجده نهر 10- دشت نمدی. می توان این پهنه خشکی وسیع را به چهار بخش تقسیم کرد: یک دوم از آن را کوهها، یک چهارم از آن را بیابان ها و یک چهارم دیگر از آن را دشت های حاصلخیز تشکیل دادهاند.

با این توضیح روشن شد که در مقابل قدمای اهل سنّت تنها یک نفر (بلاذری) آن هم بنا به نقل ابن ابی الحدید ثبات و پایداری عمر را تأیید نموده است و اگر مورّخ دیگری با وی هم عقیده بود، در منابع منعکس می شد و خود ابن ابی الحدید هم از نقل آن امتناع نمی ورزید. در ۱۳۰۵ ق به زیارت مشهد رضوى رفت و چون به تهران آمد مورد استقبال عموم واقع شد و تدریس در مدرسهى صدر قزوینى به وى تفویض گشت، اما او به کربلا بازگشت و در آنجا مرجعیت جمعى از شیعیان را بر عهده گرفت.

ايشان پس از نجات ، بدون كوله پشتي ( چرا كه در بهمن سوم به زير برف رفته بود ) بسمت ما آمد و گفت : ديگه ترسيدم و مرگ را به چشم ديدم ، خدا سه بار بهم اخطار داد . یاد آورید زمانی را که بدون توجه به کسی از میدان جنگ متواری شده بودند. دره های که به شمال و جنوب آن واقع گردیده است ازاین قرار است: دره خیبر، نازیان شنوار ، اچین ، ده بالا، پچیدواگام ، وزیری، خوگیانی، کجه، ماما، خیل، نکروخیل شتوا، اشپان حصارک ، غلزائی، تیزین، سروبی، بتخاک،شیوکی،چهار آسیا، موسئلی، سرخاک، التمور،چرخ، تنگی وردک،شنز، ناوه گی، جلگه غزنی، شلگر، آب بند، دله، ازخواه، تیرا، کرم، جاجی،رقبان، حسن خیل، مچل غور، ورد احمد زائی، زرمست، طوطا خیل، میدان خوله دره مین، شمل، نکه، مست توی بیرکوتی.

در یک کیلومتری این شهر غاریست که مردم ترکیه آن را بهعنوان غار اصحاب کهف زیارت میکنند. در میان مسیحیان، اصحاب کهف نه به دلیل پناه بردنشان به غار، بلکه از جهت به خواب رفتنشان شهرت یافتهاند و با عنایت به اینکه شمار آنان 7 نفر انگاشته شده است، در غالب منابع به خصوص در منابع مسیحیت غربى به “7 خفتگان” شناخته شدهاند. مقوله دولت و پیدایش آن در ایران تنها یک مقوله طبقاتی نیست به این معنی که تنها عامل مهم پیدایش دولت در ایران تکوین طبقات اجتماعی حفاظت از منافع توانگران نبوده است. نوشته شده توسط sAeed در پنجشنبه پنجم دی 1387 ساعت | لینک ثابت | یک نظر كوهستان هاچگونه به وجود آمده اند؟

بیشترین ذخایر موجود در رشته کوه های البرز مربوط به ذغال سنگ می باشد البته در محوری از آن به نام خلخال-بهشهر ، روی و سرب وجود دارد.هم چنین پوکه های معدنی ،باریت و فلورین از دیگر ذخایر موجود در این ناحیه هستند.آهک و ذخایر فسفات و ماسه های ریخته گری از رشته کوه های البرز استخراج می شود. 1- حوره آمو دریا: این حوزه از اراضی کم ارتفاع ناحیه خمیاب شروع شده و در امتداد دریای آمو تا ینگی قلعه در ولایت تخار امتداد می یابد.

زاگرس مرکزی از چند قلّه با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر از سطح دریا تشکیل شده است. بلندترین قلّه کوه ارسباران با ۳۷۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا “نشان کوه” نام دارد. ارتفاع هندوکش غربی از هندوکش شرقی کمتر است . در این کتیبه اوج شکوه و قدرت ایران در زمان کوروش و داریوش نمایان است و تعدادی از وقایع آن زمان نیز در آن به چشم میخورد. در آثار جغرافیدانان عرب سده های میانی مثل ابن حَوقل، اصطخری و یاقوت هم این کوه بَهِستون، بِهِستون (ستونهای خوب) و بهیستان آمده است.با گذشت زمان دگرگونی نام این واژه بدین گونه است: بَغستانَ – بگستانَ – بهستون – بهستان – بیستون.

شير كوه در يزد و الوند در همدان اين گونه ايجاد شده اند. این ناهمواری در اثر تجمع مواد رسوبي كه اغلب رسي مي باشند ايجاد مي گردد و ناهمواري معمولاً بوسيله پوشش گياهي از گياهان شور پسند پوشيده شده است. پوسته ي زمين در روي خشكي ها، پوشيده از خاك و سنگ است. پرفسور تورليف بيلستد، از دانشگاه استاونجر، در نروژ که اين سيستم را آزمايش کرده است می گويد اين سيستم می تواند به کشورهای در حال توسعه کمک فراوانی کند: “شما می توانيد مقدار ثابتی آب برای آبياری داشته باشيد و اگر ۷۰ درصد اين آب در اثر تبخير از بين برود طبيعی است که اين آب به هدر رفته است. اما اگر وسيله ای داشته باشيد که بتواند آب را نگاه داشته و مانع تبخير آن شود می توانيد با آب کمتر به همان اندازه سابق کشت و زرع کنيد يا اينکه منطقه زير کشت خود را افزايش دهيد و با مقدار آبی که قبلا به هدر می رفته درختان بيشتری بکاريد.” پژوهشگران همچنين می گويند اين سيستم می تواند با کمک به کاشتن درختان در نقاطی که به طور معمول عمدتا صحراست، به کاهش گرمايش زمين کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید