: یوهانس کپلر

با این گفتهها استرس بین من و همکارانم وجود دارد ولی قطعا برای آنهایی که در اتاقک مینشینند و به فضا پرتاب میشوند و باید فرود را کنترل کنند، سخت تر است. آتشفشانها فوران میکنند و جای قطبهای مغناطیسی شمال و جنوب عوض میشوند. اکنون، با استفاده از مشاهدات بایگانی از مأموریتهای مدارگرد قدیمی و نتایج کار آزمایشی انجام شده روی زمین، تیمی از دانشمندان این موضوع را مطرح میکنند که آتشفشان Idunn Mons با ارتفاع ۱.۵ و عرض ۱۲۵ مایل در چند هزار سال گذشته فعال بوده و احتمالا هنوز هم فعال است و فوران میکند. برای شروع، ما به – مداد (چند رنگ)، کاغذ سفید و مهمتر از همه – عکس – یک نمودار نیاز داریم.

طبق کتیبههای سومری، آنوناکی برای ترمیم اتمسفر سیاره خود نیاز به طلای زمین داشتند. بنابر این طبق ادعای مدافعین این نظریه، گرم شدن زمین بر اثر گازهای گلخانهای تنها یک فرضیه یا چیزی کمتر از آن است و اصلاً پایه و اساس علمی چندانی ندارد. نیبیرو گفته میشود که جسمی سرگردان است و به سرعت در حال نزدیک شدن به زمین میباشد و میتواند باعث ویرانی سیاره ما گردد. چه عاملی باعث گرمای در حال افزایش زمین شده؟ 4 زمين و سه سياره ديگر دروني منظومه خورشيدي (تير، زهره، بهرام) چه تفاوتهايي دارند؟ 18 اگر ميانگين سرعت گردش زمين به دور خورشيد در يك ثانيه 30 كيلومتر باشد، سرعت حركتزمين به دور خورشيد در يك ساعت چقدر است؟

اما طولی نکشید که مشخصات آن (قطر ظاهری کم و درخشش آن که بسیار کمتر از پیش بینیها بود) این تردید را به وجود آورد که جرم پلوتو بسیار کمتر از آن مقدار است که بتواند اختلالی بهویژه در حرکات اورانوس و نپتون به وجود بیاورد. حتی منجمین و ستاره شناسان برجسته هم مدت مدیدی این فرضیه را که سیاره ناشناختهای – سیاره ایکس – ممکن است در آن طرف مدار پلوتو وجود داشته باشد، مورد مطالعه قرار دادهاند. این سیاره در فاصله حدود 13.8 سال نوری از زمین قرار دارد، این پنجمین سیاره نزدیک، شناخته شده و قابل سکونت است.

او که درخصوص سیاره X تردیدهایی را مطرح کرده بود، در پاسخ به این نظریه جنجالی گفت: بینظمیهایی که در دنبالهدار هالی وجود دارد، تصادفی است و بهراحتی میتوان گفت که تنها خطاهای رصدی هستند و نه چیز دیگر. او یکی از طرفداران سر سخت نظریه خورشید مرکزی منظومه شمسی بود. این سیاره یکی از چهار سیارهای است که حلقههایی در اطرافش دارد و سیارات گازی دیگر هم همینطور هستند. دورهٔ چرخش ماه به دور زمین ۲۷ روز به طول میانجامد و سطحی جامد و دارای گودال و حفره دارد.

عطارد دارای هسته ای آهنی است که 40٪ از جرم کل آن و 83٪ از حجم آن را تشکیل می دهد. اکنون 8 سیاره دائماً به دور خورشید می چرخند. داستان بازی به این صورت است که در فضای دارک متاورس سیارات متفاوتی وجود دارد و هر سیاره دارای مجموعهای از بازیها میباشد. مریخ دارای دو قمر کوچک به نامهای فوبوس و دیموس است. هر وقت به سرتان زد به مریخ سفر کنید، لباس گرم را فراموش نکنید.

شی کوچکی که در دایره قرمز رنگ این تصویر مشاهده میشود، به مجسمه یک خانم با لباس شباهت دارد. تصاویر و کلیپهای متعددی در سایتهای مختلف و از جمله یوتیوب در خصوص مشاهده شدن دو خورشید در آسمان وجود دارد که غیر قابل انکار است ولی باز ناسا اصرار دارد که این کلیپها تقلبی و با استفاده از دو لنز مختلف تصویر برداری و مونتاژ شدهاند و این در حالی است که مشاهدات مختلف در نقاط مختلف جهان به حدی است که نمیتوان نسبت دروغ به همه آنها داد. پدیده ظاهر شدن دو خورشید در آسمان ابتدا در قطب جنوب مشاهده شد و سپس در کشورهای نیمکره جنوبی و در سال جاری نیز این پدیده در اسپانیا و آلمان گزارش شده است.

اگر بگوییم که نزدیک شدن نیبیرو به زمین دچار این تغییرات جدی در زمین میشود، شاید عکس این قضیه هم صادق باشد. در اوایل اکتبر ۱۹۸۳، دو فضاپیمای دیگر شوروی به کمک رادار از قسمتهای شمالی ونوس نقشه برداری کردند. خوب از این قضیه هم که بگذریم آنها در لوحهای سنگی، سیارههای منظومه شمسی را توصیف کردهاند و حتی طرز به وجود آمدن کره زمین و خیلی چیزهای دیگر که ستاره شناسان به تازگی آنهم با تکنولوژی جدید کشف کردند را شرح دادند. گفته می شود انداختن انگشتر در انگشت وسط در میان بسیاری از مردمانی که برای اولین بار در تاریخ از انگشتر استفاده می کردند مرسوم بوده است.

روش های غیر مستقیم استفاده از ریزجلبکها شامل استفاده از آن ها برای پرورش زئوپلانکتون­هایی چون آرتمیا، روتیفر، و دافنــی است که به نوبــه خــود به عنوان منابع غذایی برای لارو ماهی­ها استفاده می شوند. در این سال علاوه بر رصدخانه زعفرانیه تهران، کانون های پرورش فکری و گروههای محلی اقدام به برگزاری این مراسم نمودند. در آن سال ژوزف برادی از رصدخانه ملی لاورنس لیورمور به مطالعه دقیق بینظمیهایی در دنبالهدار هالی پرداخت. یک جرم آسمانی که احتمالاٌ به بزرگی سیاره مشتری است و احتمالاٌ چنان به زمین نزدیک است که قسمتی از منظومه شمسی خواهد بود که تابحال در سمت صورت فلکی اریون (شکارچی) یافت شده است.

در صورت از بین رفتن اتمسفر پلوتون، تصویری که ما از این سیاره داریم، تغییر خواهد کرد. این باعث می شود ما سالم و زنده بمانیم. دمای هوا در قطب های آن می تواند تا 130 درجه زیر صفر پایین برود . حلقه های نپتون در فاصله 40000 تا 63000 کیلومتری (25000 تا 39000 مایلی) نپتون گسترده شده اند. مدار نیبیرو بسیار دورتر از مدار پلوتو است و در حال چرخش تا ۵۰ میلیارد مایل از خورشید فاصله میگیرد. ضمن آنکه پلوتو را از خانواده اقمار نپتون بیرون آورده، آن را در مدار خورشیدی قرار داده است. این نظریه به دلیل آن که بسیار جنجالبرانگیز بود از سوی اخترشناسانی نظیر برایان مارسدن از دانشگاه هاروارد آمریکا مورد حمله قرار گرفت.

اما در سال ۱۹۷۲ دنیای علم شاهد طرح نظریه عجیب و البته بحثبرانگیز دیگری درخصوص این سیاره بود. طرح تلسکوپ او به عنوان معمار در ستاره شناسی پذیرفته میشود. هارینگتن، پس از توفیق در محاسباتش، الگوی تازهای را ارائه داد: الگوی کرهای چهار برابر جرم زمین که در فاصلهای حدود ۲٫۵ برابر پلوتو، به دور خورشید میچرخد. پدیده گذر از جلوی خورشید که فقط برای سیاراتی که مدارشان نسبت به زمین درونی تر هست یعنی ناهید و تیر (عطارد) اتفاق می­ افتد از رویدادهای نادر آسمان به حساب می­ آیند که حدود 2 گذر در هر قرن برای سیاره ناهید است.

دانشمندان همچنان نیز در حال بررسی این سیاره هستند تا بتوانند دلیلی برای بادهای شدید آن بیابند. این خوشه ستارهای دهها ستاره عظیم را در خود جای داده که بادهای ستارهای داغ و پرسرعتی که از آنها منشاء میگیرند، دالانی توخالی را در میان گازهایی که آنها را احاطه کردهاند، ایجاد خواهند کرد. به غیر از محلی که سیارات درونی و بیرونی در آن قرار دارند، تفاوتهای دیگری میان این سیارات وجود دارد. هر چند نمیتوان میان ویژگیهای ظاهری و باطنی رنگ خطی فارق کشید، زیرا ویژگیهای صوری به لحاظ جوهر کیفی آنها، در مرتبة محسوسات، همتای حقیقت در مرتبة معقولات است.

دیدگاهتان را بنویسید