۱۰ مرز عجیب جهان!

حمل و کشیدن اجساد مرده نیز به دلیل تلاش جسمی مورد نیاز در محیط کم اکسیژن برای هر کسی چالش بزرگی است. دیدن اجساد مرده یک صحنه معمول در کوه اورست است. بیشتر صحنه های دیگر در استودیو فیلمبرداری شده است. افرادی که می خواهند از کوه بالا روند برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض این طوفان ها، برف، بوران و سرمازدگی باید از عینک های مخصوص و لباس گرمی که به صورت اختصاصی برای محافظت در این آب و هوا طراحی شده، استفاده کنند. به طور معمول این مدل ها برای جوش آوردن فوری آب طراحی شده اند، و برای آشپزی و پخت غذا نیستند.(البته مدلهایی وجود دارند که اجازه استفاده از ظروف مختلف را می دهند.

وزارت دفاع افغانستان نهم تیر ۱۴۰۰ در اطلاعیهای اعلام کرد که نیروهای دفاعی و امنیتی این کشور طی عملیاتی با وارد کردن تلفات سنگین به طالبان در «شینواری» باعث خروج آنها از این ولسوالی شدند. ماداگاسکار جزیره ای است بسیار بزرگ در اقیانوس هند، با وسعت 380 کیلومتر، در جنوب شرقی قاره آفریقا. دراین کتیبه داریوش شاه علاوه بر شرح فتوحات خود از اهورا مزدا خدای نیکی بسیار یاد کرده و انسانها را بـه راست گفتاری و نیک کرداری دعوت کرده اسـت. اين شوربا دارای لذت خاصی می باشد که همراه گوشت گوسفند، دنبه، دالنخود، مرچ و سير را علاوه داشته مقداری آلوبخارا را به آب آن می اندازند.

در این زندان علاوه بر زندانیان افغان، افرادی از کشورهای عربی، پاکستان و لیبی نیز در زندان بودند. در ده سال اول حمله آمریکا به افغانستان حدود ۳۱۰۰ نفر بازداشت شدند و آمریکا تمامی زندانیان را از گوانتانامو به بگرام افغانستان انتقال داد. هلیکوپترها نمی توانند به بالای کوه اورست پرواز کنند. هنگام بالا رفتن از کوه اورست “یک قانون ساعت 2” وجود دارد. روزي ارباب بالا کوه به فکر افتاد که زمین هاي پایین کوه را صاحب شود. خواب دیدن اینکه از کوه بالا می روید بیانگر عزم و جاه طلبی شماست. وی با اینکه در سهسالگی بینائی خود را از دست داده بود با پشتکار و جدیت به دنبال دانش رفت و بر بسیاری از صاحبان دیده تفوق یافت.

این مجموعه به صورت کاملا خصوصی و غیر دولتی، با دریافت کلیه مجوزهای لازمه از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان محیط زیست، در سال 1394 توسط شرکت اسپیلت البرز تاسیس شده و در فصل تابستان پذیرای صدها کوهنورد خارجی و داخلی میباشد. تهدید سهگانه اکشنی خارجی پُرآدرنالینی است که برخی از بزرگترین نامهای حال حاضرِ این ژانر را گرد هم آورده است. بالاس روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. پل سرا، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است. آیت الله حاج آخوند در مدت چهار الی پنج سال حضور در نجف اشرف با جدیت بسیار به تزکیه و تهذیب نفس و رسیدن به کمالات معنوی و نیز تحصیل، تدریس و تحقیق در علوم مختلف می پردازد، به شکلی که از نظر جسمانی به شدت ضعیف می شود، اما از نظر معنوی به درجات عالی از معنویت و تقوی نایل می گردد و از نظر علمی و فقهی به قوه استنباط و مقام رفیع اجتهاد دست می یابد.

زمان واقعی صعود از پایین ترین پایگاه پایه به قله فقط چند روز است اما همین زمان را باید صرف برگشت و پایین آمدن نیز بکنید. فیلم “اورست” داستان واقعی در مورد فاجعه کوه در سال 1996 را روایت می کند. براساس تحقیقات زمینشناسان سن مطلق گدازههای گوناگون سهند بین 12 تا 14 میلیون سال تخمین زده شده است. ولایت پروان افغانستان که در شرق این کشور قرار دارد، از قدمت تاریخی قابل توجهی برخوردار است. مناطق شرقی ولایت پروان به واسطهٔ قرار گرفتن در شاهراه کابل به مزار شریف و نزدیکی به پایتخت از توسعه و تسهیلات بیشتری برخوردار است.

در این قبرستان حدود ۱۵۰ قبر است که بیشتر آن ها از اعضای جامعه بین المللی کابل قبل از جنگ بودند. بگرام از دو کلمه «باگ» و «رام» به مفهوم «باغ رام» یا «باغ خدا» تشکیل شده است؛ مورخان معتقدند سکونت انسانها در بگرام به دوران ما قبل تاریخ برمیگردد؛ این ولسوالی به دلیل قرار گرفتن در مسیر راه ابریشم و داشتن طبیعت سبز و پرآب، در طول تاریخ از اهمیت فوقالعادهای برخوردار بودهاست. بارش بارانهای اسیدی نیز از پیامدهای فوران آتشفشان به شمار میرود.دستهبندی آتشفشانها بر اساس شکل دهانه آتشفشان، محل قرار گرفتن آن، شکل و نوع مخروط آتشفشانی انجام میشود.

برخلاف انتظار عمومی از گرم شدن زمین در اثر پدیده آتشفشان، تنها در فاصله کوتاهی پس از این پدیده بهدلیل باقی ماندن حجم دود در آسمان و نرسیدن نور خورشید به زمین، مناطق اطراف آتشفشان دچار افت محسوس دما میشوند. در چنین ارتفاعی، غلظت اکسیژن تنها 1/4 از سطح دریا است، به این معنی که اکثر انسانها بدون اکسیژن اضافی نمی توانند بیش از چند دقیقه زنده بمانند. جالب است بدانید او تنها کسی است که توانست تا ارتفاع 8 کیلومتری را بدون کپسول اکسیژن طی کند لذا به محمد اوراز، لقب “عقاب کوه های بالای 8000 متری” را دادند هرچند عظیم قیچی ساز هم ایرانی بود که اورست را بدون کپسول اکسیژن فتح کرد شما میتوانید با تور چین به سمت هیمالیا حرکت کنید و اگر کوهنورد حرفه ای هستین صعود خودتون رو به این قله شروع کنید .

در چند کیلومتری این معدن یک ذخیره عظیم آهک (برای گداختن آهن) وجود دارد. نوگل سادات (1985) معتقد بود که حرکت گسلها هایی که دارای خمیدگی هستند، باعث ایجاد یک منطقه کشش در محل خمیدگی گشته و آتشفشان دماوند نیز اثر چنین پدیده ای است . هندوکش شرقی دارای قله های مرتفع است ، که قسمت زیادی از سال را برف دارند. خالص ترین نوع های سنگ نمک روشن و شفاف یا نیمه شفاف می باشند. بزرگترین دلایل مرگ در کوه اورست، بهمن، هیپوکسی، خستگی و هیپوترمی و همچنین سقوط یا سایر حوادث ناتوان کننده است. منطقه مرگ در کوه اورست بالاتر از ارتفاع 8000 متر است.

میزان متوسط مرگ و میر در کوه اورست حدود 2٪ است. پرواز بر فراز کوه اورست برای هواپیما مشکلی ایجاد نمی کند اما فرود در اورست غیرممکن است. وی اولین زنی بود که بدون تأمین اکسیژن به قله اورست رسید اما به دلیل ضعف وضعیت، در راه بازگشت درگذشت. اگرچه کوه اورست بلندترین کوه در جهان است، اما دورترین نقطه از مرکز زمین در بالای کوه Chimborazo (ارتفاع 6310 متر) در اکوادور، آمریکای جنوبی است. هنگامی که مردم از کوه نوردی در اورست می میرند، بدن آنها در کوه رها می شود و به عنوان نشانه ای برای کوهنوردان دیگر تبدیل می شود.

برای سیاحان و گردشگرانی که به این مکان تفریحی و دیدنی میروند، توصیه میکنم با خود حتماً لباس گرم و لحاف و کمپل ببرند تا بر اثر سردی هوا مریض نشوند. غور بند بیش از ۱۰۹ هزار نفر جمعیت دارد و از جنوب با ولایت کابل، از غرب با ولسوالی شینواری، از شرق با ولسوالی سرخ پارسا و شیخعلی و از شمال با ولایت بغلان همسایه است. جمعیت سیدخیل در سال ١٣٩٩ بیش از ۵۱ هزار نفر اعلام شد. از سوی دیگر، کمیسیون حقوق بشر افغانستان چهارشنبه گذشته در گزارشی اعلام کرد: در سه ماه اول سال جاری، ۱۵۸ هزار ۴۰۰ خانواده افغان که شامل ۹۳۸ هزار نفر میشوند، براثر جنگ و خشونت از مناطق مسکونی خود آواره شدند.

ناطقان: منابع محلی گفته اند که «بهلول بهیج» از بزرگان جهاد و مقاومت پنجشیر بوده و از چهرههای مهم کلیدی نبرد علیه طالبان به شمار میآمد. مردك مدتي از چشم مردم دور ماند و به شهر رفت. دامنهها و درههای البرز از تفرجگاههای مهم مردم استانهای تهران، قزوین و سمنان است. در این میان یکی از بلور های نمکی بزرگ در این منطقه، کوه الهه نمک آن است. دریای ترنک: از دامنه شرقی کوه نمکی سرچشمه گرفته و رو به غرب از علاقه های گیلان و آغو جان می گذرد و پس از آن که آب دره رسته را با خود می گیرد نواحی تو خی را آبیاری نموده و سرانجام د روادی مهمند کاملا به مصرف میرسد و طول این دریا352 کیلومتر است.

اکنون شهری کوچک است که تقریباً دوازده هزار تن جمعیت دارد و در شمال افغانستان واقع است، و قسمتی از آن ایالت جزو خاک افغانستان و قسمت دیگر جزو ترکستان شوروی میباشد. چاریکار: ولسوالی چاریکار مرکز ولایت پَروان و یکی از شهرهای پرجمعیت افغانستان است؛ جمعیت این ولسوالی بیش از ۲۰۲ هزار نفر است؛ چاریکار در حدود ۶۴ کیلومتری شمال کابل قرار دارد و راه اصلی کابل ـ بغلان و نیز شمال افغانستان از چاریکار میگذرد؛ منطقهٔ میان کابل و چاریکار از نظر جمعیت متراکمترین منطقهٔ افغانستان است. همدان، ایلام، مرکزی، کرمانشاه، اصفهان و چهار محال و بختیاری از استانهایی هستند که در همسایگی استان لرستان قرار دارند که از هریک به سمت لرستان و کوهدشت راه دارد.

جبلسراج که در دامنه جنوبی هندوکش واقع شده است، ١٧٣ کیلومتر مربع مساحت دارد. بئر تأویل یک قطعه زمین به مساحت ۲۰۶۰ کیلومتر مربع است که بین کشورهای مصر و سودان واقع شده. اورارتو نام کشوری پادشاهی در منطقۀ میان رودهای ارس و دجلۀ علیا بود که دوران شکوفایی آن از سدۀ 9 تا 7قم ادامه داشت. در ادامه به معرفی هرکدام از این آتشفشانها خواهیم پرداخت. حد غربی این سلسله کوهها ، رشته کوههای پیرنه و کانتابری در مرز بین دو کشور فرانسه و اسپانیا ست که با تشکیل رشته کوههای معروف به آلپ با عبور از کشورهای فرانسه ، اتریش ، آلمان ، سوئیس و ایتالیا ، وارد محدوه شبه جزیره بالکان می گردند و در ادامه با ورود به فلات آناتولی در کشور ترکیه کوههای توروس و آنتی توروس را که سرچشمه اصلی رودخانه بزرگ فرات و بعضی از سرشاخه های اصلی رود دجله هست ، را تشکیل می دهند.

به نظر می رسد که در شرق البرز رسوبات پرکامبرین (شیست های گرگان) جدا کنندۀ حوضه های رسوبی کپه داغ از البرز شرقی است. قسمت اعظم این بخش با رسوبات عهد حاضر در سواحل دریای خزر پوشیده شده و به سمت جنوب از رسوبات مزوزوئیک تا کامبرین تشکیل شده است. برای صعود به اورست، باید خود را با ارتفاعات سازگار کنید. ● گور دخمهها ▪ گور دخمه سان رستم: این گور دخمه که به صورت مجزا در تخت سنگی ایجاد شده است، به دوره ساسانی تعلق دارد. بخشهایی از این اقدام در اورست، در مکانی با ارتفاع 4750 متر در نپال، که فاصله زیادی با EBC آن ندارد، فیلمبرداری شده است.

در 2کیلومتری جنوب غرب بیستون و روی این رودخانه، پلی با نام پل خسرو به چشم میخورد. این ولایت که دارای معادن طلا، سنگ مرمر، زغالسنگ، مس و سرب است، ۱۰ ولسوالی به نامهای بگرام، غوربند، کوه صافی، سیدخیل، شیخعلی، چاریکار، جبلسراج، سالنگ، سرخ پارسا و شینواری دارد. است که اورست را به هفتمین کوه مرگبار جهان تبدیل کرده است. ولسوالی بگرام در چهل سال اخیر به یک مرکز نظامی تبدیل شدهاست. یک روز بلاخره خداوند مجازات این ظلم را به تو میچشاند. به بغداد رفت و از شیخ ابوحاتمد اسفرائینی فقه را آموخت.

دیدگاهتان را بنویسید